Vzdělávání na Kadaňsku

Informační portál projektu MAP ORP Kadaň

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z Projektového dne - Polytechnické vzdělávání: "Beseda a aktivní přednáška Historické mechanické hry" a "Přednáška na téma 3D tisk, využití technologie 3D tisku v medicíně, stavitelství, módním

3.12.2024:
Projektový den se konal dne 12.11.2024 na Základní škole, Klášterec nad Ohří, Petlérská 447, okres Chomutov.

 

Přípravné fáze projektu

Přípravy na projektový den pro žáky 5.A, 5.B, 7.A a 8.A Základní školy Petlérská, Klášterec nad Ohří probíhaly již od začátku listopadu pod vedením lektorek paní Mgr. Martiny Novákové a Ing. Ireny Křížové. 

V rámci těchto příprav měli žáci za úkol:

  • Vyhledávat informace na internetu o vzniku společenských a mechanických her.

  • Vytvářet vzorníky, seznamy a prezentace historických her, které se zachovaly dodnes (např. GO, Šachy, Dáma, Šprtec, Ruleta, Bingo, Tivoli, Mikádo, Bagatelle, Spirála, Pol‘Air, Kuželky, Panenky, Věž, Domino, Woody Datel).

  • Zpracovávat pravidla jednotlivých her ve formě kartiček.

Program projektového dne (12. listopadu)

1. "Beseda a aktivní přednáška Historické mechanické hry" 10:00 až 12:00 hod

 Žáky navštívil umělecký autor a sběratel pan Mgr. Miloslav Vaváček, který je vystudovaný pedagog a památkář se zaměřením na technické památky a historické mechanické hračky. Představil se s besedou a aktivní přednáškou na téma „Historické mechanické hry“.
Prostřednictvím videoprojekce a prezentace měli žáci možnost seznámit se s vybranými historickými hrami, vyzkoušet si je a zjistit zajímavosti, jako např. jaká byla nejoblíbenější hra krále Ludvíka XVI. nebo jakou hru hráli angličtí korzáři v 17. století.

2. Přednáška na téma 3D tisk  od 12:00 do 14:00 hod

Na besedu navázala přednáška lektorek Mgr. Martiny Novákové a Ing. Ireny Křížové na téma „Využití technologie 3D tisku v medicíně, stavebnictví a módním návrhářství“.

Žáci se dozvěděli o technologii 3D tisku a jejích praktických využitích v různých oblastech. Poté si mohli sami vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, včetně programování jednoduchých modelů.

3. Tvořivé dílny

  • Žáci vyráběli katapulty a historické stolní hry ze dřeva a keramiky (např. Tivoli, Šachy, Dáma, Ruleta).

  • Práce byla rozdělena do týmů, což podporovalo spolupráci a vzájemnou komunikaci mezi žáky.

4. Prezentace a vyhlášení soutěží 

Na závěr dne proběhla prezentace vytvořených výborných děl a vyhlášení soutěží v jednotlivých historických hrách.

Zhodnocení a celkový dojem

Projektový den byl velmi přínosný jak pro rozvoj technických dovedností, tak pro získání nových informací a dovedností v oblasti polytechnické výchovy. Žáci měli možnost kombinovat teoretické znalosti s praktickými činnostmi, což podpořilo jejich kreativitu a schopnost spolupracovat.

Významným přínosem byla inspirativní beseda s panem Vaváčkem, která otevřela nový pohled na historii her a interaktivní práce s 3D tiskem, která ukázala praktické možnosti moderní technologie. Žáci odcházeli nadšeni s novými výrobky a znalostmi, které budou moci využít i v dalším vzdělávání.

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 3.12.2024, počet zobrazení : 38 (38 tento měsíc)