V říjnu a listopadu se v rámci Univerzity dětského věku konaly dvě zajímavé lekce, které přispěly k rozvoji přírodovědného a historického poznání u předškolních dětí a žáků základních škol.
Pro předškoláky:
První lekce s názvem „Barvy listů“ se konala 3. října a byla zaměřena na badatelské aktivity, které dětem pomohly objasnit tajemství barev v listech. Pomocí jednoduché chromatografie objevovaly různá barviva v listech a zkoumaly fluorescenční vlastnosti chlorofylu. Tato praktická lekce podpořila zvědavost dětí, jejich motoriku a týmovou spolupráci.
Druhá lekce, „Čajová laboratoř“ proběhla 7. listopadu a děti si při ní vyzkoušely přípravu čajových směsí. Zkoumaly, jak teplota vody ovlivní přípravu čaje, a jak se bylinky ve vodě chovají. Lekce rozvíjela jejich smyslové vnímání, kreativitu a týmovou spolupráci, přičemž děti hledaly odpovědi na vlastní otázky, například „Můžeme připravit čaj ve studené vodě?“
Pro žáky ZŠ:
V říjnu proběhla lekce „Češtinářské hrátky“ , kde žáci procvičovali pravopis a slovní zásobu prostřednictvím šifrovacích her a týmové spolupráce.
Listopadová lekce „Expedice Egypt“ děti přenesla do starověkého Egypta, kde se naučily používat Morseovu abecedu, orientovat se na mapě a číst hieroglyfy. Tvořily také modely sarkofágů a mumií, čímž rozvíjely manuální zručnost a týmovou spolupráci.
Obě lekce podpořily nejen rozvoj vědomostí, ale i schopnost dětí spolupracovat s ostatními vrstevníky z jiných kadaňských škol. U dětí byla znát radost z objevování nových témat.