Vzdělávání na Kadaňsku

Informační portál projektu MAP ORP Kadaň

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z Exkurze/program Divadla “Staré pověsti české”

4.12.2024:
Dne 13. listopadu se v ranních hodinách žáci prvního stupně Základní a Mateřské školy Vilémov společně se svým učitelským doprovodem vypravili v rámci projektu MAP4 ORP Kadaň a spoluúčasti ZŠ a MŠ Vilémov na exkurzi za programem Divadla rozmanitostí v Mostě. Tématem programu bylo divadelní zpracování Starých pověstí českých.

 

Tato exkurze byla zorganizována s cílem podpořit rozvoj čtenářské gramotnosti. Žáci nižšího stupně nedávno četli vybrané kapitoly z díla Staré pověsti české od Aloise Jiráska, což bylo součástí výuky literatury a českého jazyka. Divadelní představení poskytlo jedinečnou příležitost, jak lépe porozumět tomuto klasickému dílu a spojit čtenářský zážitek s jeho dramatickým ztvárněním.

 

Po příjezdu do Divadla rozmanitostí v Mostě byl pro žáky připraven bohatý divadelní program. Představení Staré pověsti české bylo zpracováno v loutkové formě, což zaujalo nejen svým vizuálním zpracováním, ale také vyprávěním příběhů, které děti již znaly z hodin čtení. Klíčové momenty jako příběh o praotci Čechovi, Libušino proroctví či pověst o Bivojovi byly podány srozumitelně a s důrazem na hlavní myšlenky a historické souvislosti.

 

Po představení měli žáci možnost setkat se s tvůrci inscenace, kteří jim přiblížili proces přípravy divadelního díla, včetně práce s loutkami a scénografií. Děti si mohly některé loutky prohlédnout zblízka, což vzbudilo velký zájem a otázky.

 

Celá exkurze byla velmi přínosná pro rozvoj čtenářské gramotnosti. Díky divadelnímu zpracování se děti mohly lépe vcítit do děje pověstí a porozumět kulturním a historickým hodnotám, které toto dílo přináší. Zároveň byla podpořena jejich schopnost spojovat text s jinými formami umění, což je klíčové pro rozvoj komplexního čtenářského vnímání.

 

Na závěr exkurze proběhla ve škole reflexe, kdy žáci měli za úkol sepsat krátké vyprávění o tom, co je na představení nejvíce zaujalo. Tyto texty pak byly použity v hodinách českého jazyka k analýze, porovnávání a diskuzi. Pedagogové rovněž vyjádřili spokojenost s úrovní zpracování divadelního představení a jeho přínosem pro výuku.


 

Exkurze do Divadla rozmanitostí byla úspěšná a přispěla nejen k prohloubení znalostí žáků, ale také k jejich většímu zájmu o literaturu a českou historii.  Pedagogové se těší na další podobné aktivity, které pomohou dětem lépe pochopit a ocenit kulturní bohatství našeho národa.

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 4.12.2024, počet zobrazení : 44 (44 tento měsíc)